‘Ser du månen, Daniel’ er publikumsfavorit ved Robert 2020

Det blev til 4 priser for ‘Ser du månen, Daniel’ ved Robert-uddelingerne 2020, hvor gidseldramaet blandt andet modtog Blockbuster Publikumsprisen.

Foto: Martin Dam Kristensen

Niels Arden Oplev og Anders W. Berthelsens ‘Ser du månen, Daniel’ høstede i alt fire statuetter ved Robert Prisen 2020.

Både Esben Smed og debutanten Sofie Torp blev hædret for deres skuespilpræstationer med sejre i henholdsvis Årets mandlige hovedrolle og Årets kvindelige birolle, mens Anders Thomas Jensen for anden gang i sin karriere modtog en pris for Årets adapterede manuskript. Det danske gidseldrama, der var aftenens mest nominerede film, vandt desuden Blockbuster Publikumsprisen.

Hovedproducenten bag filmen er Toolbox Film, mens aarhusianske Deluca Film har co-produceret. Filmen er støttet af Den Vestdanske Filmpulje og har solgt mere end 470.000 billetter.

Esben Smed giver sin statuette væk
Et af aftenens største højdepunkter opstod under Esben Smeds takketale. Efter at have takket for prisen, vendte han sig mod Daniel Rye:

“Jeg havde faktisk tænkt mig, hvis det skulle ske, at den skal hjem og stå hos dig, Daniel,” sagde Esben Smed, hvilket udløste store klapsalver fra salen. Et særligt rørende øjeblik fulgte, idet Daniel Rye løb op på scenen for at kramme Esben Smed og tage imod statuetten.

Esben Smed spiller i ‘Ser du månen, Daniel’ hovedrollen som freelancefotografen Daniel Rye, der i 2013 blev taget til fange af Islamisk Stat i Syrien og tilbageholdt i 398 dage. Filmen skildrer delvist familiens desperate kamp for at få Daniel Rye hjem, og delvist de forfærdelige ting, Daniel Rye måtte gennemgå, før han blev forenet med sin familie i Danmark.

Det er ikke første gang, Esben Smed nyder succes ved Robert-showet. I 2017 vandt han en Robert-pris for Bedste mandlige birolle – tv-serie for sin præstation i ‘Bedrag’.

Fakta

ROBERT-VINDERE 2020

 

Årets danske spillefilm
VINDER: Dronningen
Danmarks sønner
Før frosten
Onkel
Ser du månen, Daniel

Årets børne- og ungdomsfilm
VINDER: Gooseboy
Hacker
Mugge & vejfesten
Skammerens datter II – Slangens gave
Valhalla

Årets instruktør
VINDER: May el-Toukhy (Dronningen)
Frelle Petersen (Onkel)
Michael Noer (Før frosten)
Niels Arden Oplev & Anders W. Berthelsen (Ser du månen, Daniel)
Ulaa Salim (Danmarks sønner)

Årets originale manuskript
VINDER: Maren Louise Käehne & May el-Toukhy (Dronningen)
Frelle Petersen (Onkel)
Jesper Fink & Michael Noer (Før frosten)
Marie Grahtø (Psykosia)
Ulaa Salim (Danmarks sønner)

Årets adapterede manuskript
VINDER: Anders Thomas Jensen (Ser du månen, Daniel)
Bo hr. Hansen (Harpiks)
Gunnar A. K. Järvstad (Skammerens datter II – Slangens gave)
Lars Husum (De frivillige)
Mikael Wulff & Anders Morgenthaler (Mugge & vejfesten)

Årets mandlige hovedrolle
VINDER: Esben Smed (Ser du månen, Daniel)
Dar Salim (Til vi falder)
Gustav Lindh (Dronningen)
Jesper Christensen (Før frosten)
Zaki Youssef (Danmarks sønner)

Årets kvindelige hovedrolle
VINDER: Trine Dyrholm (Dronningen)
Christine Sønderris (Cutterhead)
Clara Rosager (Før frosten)
Jette Søndergaard (Onkel)
Victoria Carmen Sonne (Usynligt hjerte)

Årets mandlige birolle
VINDER: Magnus Krepper (Dronningen)
Anders Brink Madsen (De frivillige)
Anders Matthesen (De frivillige)
Anders W. Berthelsen (Ser du månen, Daniel)
Elliott Crosset Hove (Før frosten)

Årets kvindelige birolle
VINDER: Sofie Torp (Ser du månen, Daniel)
Amanda Collin (Harpiks)
Christiane Gjellerup Koch (Ser du månen, Daniel)
Ghita Nørby (Før frosten)
Victoria Carmen Sonne (Psykosia)

Årets scenograf
VINDER: Josephine Farsø (Harpiks)
Knirke Madelung (Ser du månen, Daniel)
Mia Stensgaard (Dronningen)
Peter Grant (Valhalla)
Søren Schwarzberg (Før frosten)

Årets fotograf
VINDER: Jasper J. Spanning (Dronningen)
Eric Kress (Ser du månen, Daniel)
Kasper Tuxen (Valhalla)
Niels Thastum (Selvmordsturisten)
Sturla Brandth Grøvlen (Før frosten)

Årets kostumier
VINDER: Louize Nissen (Før frosten)
Marquet K. Lee (Harpiks)
Rebecca Richmond (Dronningen)
Stine Thaning (Ser du månen, Daniel)
Susie Bjørnvad (De frivillige)

Årets sminkør
VINDER: Sara Sofia Kasper (Harpiks)
Anne Cathrine Sauerberg (Dronningen)
Bjørg Serup (Før frosten)
Jenny Fred (Ser du månen, Daniel)
Salla Yli-Luopa & Kristín Júlla Kristjánsdóttir (Valhalla)

Årets klipper
VINDER: Rasmus Stensgaard Madsen (Dronningen)
Adam Nielsen (Før frosten)
Anne Østerud & Lars Therkelsen (Ser du månen, Daniel)
Jakob Juul Toldam (Cutterhead)
Sofie Marie Kristensen (Harpiks)

Årets sounddesigner
VINDER: Oskar Skriver & Nino Jacobsen (Dronningen)
Anne Gry Friis Kristensen & Sigrid DPA Jensen (Harpiks)
Bo Asdal & Thomas Huus (Skammerens datter II – Slangens gave)
Lars Halvorsen (Cutterhead)
Morten Green, Oskar Skriver & Nino Jacobsen (Før frosten)

Årets score
VINDER: Jon Ekstrand (Dronningen)
Anne Gry Friis Kristensen & Andreas Pallisgaard (Harpiks)
Jeppe Kaas (Skammerens datter II – Slangens gave)
Johan Söderqvist (Ser du månen, Daniel)
Søs Gunver Ryberg (Cutterhead)

Årets originale sang
VINDER: ‘One last time’ – Hess is more feat. Okay Kaya, Komp.: Mikkel Hess & Kaya Wilkins (Selvmordsturisten)’Bleed For It’ – Julian Winding, Komp: Julian Winding (Victim of Love)
‘Mod Nord’ – Szhirley, Komp: Poul Halberg & Wikke & Rasmussen (Gooseboy)

Årets visuelle effekter
VINDER: Jonas Drehn & Jan Tvilling (Valhalla)
Alexander Schepelern & Christian Sjöstedt (Gooseboy)
Geoffrey Hancock & Morten Jacobsen (Skammerens datter II – Slangens gave)
Ivar Rystad (Ser du månen, Daniel)
Peter Hjorth (Psykosia)

Årets kortfilm: Fiktion og Animation
VINDER: Ikki illa meint (Andrias Høgenni)
Draget (Christian Bengtson)
Knæler (Roberta Reichhardt)
Savnet (Mads Reuther)
Under bølgerne, over skyerne (Katrine Brocks)

Årets lange kortfilm
VINDER: En flirt (Zinnini Elkington)
Forestillingen om Juliane (Mads Mengel)
Lille a (Cecilie McNair)

Årets kortfilm: Dokumentar
VINDER: Amfi (Mathias Broe)
Morfar flytter hjemmefra? (Laurits Helligsøe)
Natbus (Nitesh Anjaan)
Sam and the Plant Next Door (Ömer Sami)
Villa Villekulla (Patricia Bbaale Bandak)

Årets dokumentarfilm
VINDER: The Cave (Feras Fayyad)
Cold Case Hammarskjöld (Mads Brügger)
Forglem mig ej (Sun Hee Engelstoft)
Krigsfotografen (Boris Benjamin Bertram)
Q’s Barbershop (Emil Langballe)

Årets engelsksprogede film
VINDER: Joker (Todd Philips)
Green Book (Peter Farrelly)
Marriage Story (Noah Baumbach)
Once Upon a Time in Hollywood (Quentin Tarantino)
The Favourite (Yorgos Lanthimos)

Årets ikke-engelsksprogede film
VINDER: Parasite (Bong Joon-ho)
Kapernaum (Nadine Labaki)
Kvinde på krigsstien (Benedikt Erlingsson)
Lazzaro den lykkelige (Alice Rohrwacher)
Smerte og ære (Pedro Almodóvar)

Årets korte tv-serie
VINDER: 31 (Jesper Zuschlag & Julie Rudbæk)
Doggystyle II (Anna Emma Haudal)
Forhøret (Christoffer Boe & Jakob Weis)
Kemohjerne (Kristian Håskjold & Johan Wang)
Tinka og kongespillet (Ina Bruhn, Stefan Jaworski og Flemming Klem)

Årets tv-serie
VINDER: Bedrag III (Jeppe Gjervig Gram)
Badehotellet sæson 6 (Stig Thorsboe & Hanna Lundblad)
Den som dræber – Fanget af mørket (Ina Bruhn)
Fred til lands (Christian Torpe & Marie Østerbye)
Lykke-Per (Bille August & Anders Frithiof August)

Årets mandlige hovedrolle i tv-serie
VINDER: Morten Hee Andersen (Fred til lands)
Esben Smed (Bedrag III)
Esben Smed (Lykke-Per)
Thomas Hwan (Bedrag III)
Ulrich Thomsen (Forhøret)

Årets kvindelige hovedrolle i tv-serie
VINDER: Maria Rich (Bedrag III)
Alba August (The Rain II)
Katrine Greis-Rosenthal (Lykke-Per)
Lene Maria Christensen (Fred til lands)
Rosemarie Mosbæk (Doggystyle II)

Årets mandlige birolle i tv-serie
VINDER: Jacob Hauberg Lohmann (Bedrag III)
Anders Juul (Fred til lands)
Claus Riis Østergaard (Fred til lands)
Dar Salim (Fred til lands)
Lars Mikkelsen (Forhøret)

Årets kvindelige birolle i tv-serie
VINDER: Josephine Park (Doggystyle II)
Amalie Lindegård (31)
Anette Støvelbæk (Sygeplejeskolen II)
Marijana Jankovic (Fred til lands)
Trine Dyrholm (Forhøret)

Blockbuster Publikumsprisen
VINDER: Ser du månen, Daniel
De frivillige
Dronningen
Før frosten
Mødregruppen
Kollision
Mugge & Vejfesten
Selvhenter
Skammerens datter II – Slangens gave
Jagtsæson

Go’ Seerprisen 2020
VINDER: Badehotellet sæson 6
Baseboys III
Bedrag III
DNA
Doggystyle II
Fred til lands
Lykke-Per
Min bedste vens historier
Parterapi
Tinka og kongespillet

Robert-showet 2020 kan ses her: ‘Robert Prisen 2020’