Gå til hovedindhold

Den Vestdanske Filmpulje præsenterer tre nye kortfilm med festivalpotentiale

Tilbage i 2020 lancerede Den Vestdanske Filmpulje et særligt kortfilm-call med fokus på fortællinger med festivalpotentiale. Nu kan tre jyske filmselskaber præsentere deres færdige kortfilm. Filmene har gennem forløbet fået rådgivning og sparring fra Oscar-vinder Kim Magnusson og manuskriptforfatter Adam August.

29. apr. 2022

Hvert år har Den Vestdanske Filmpulje et særligt kortfilmsinitiativ. I 2020 blev kortfilm-call’et lavet i samarbejde med producer og dobbelt Oscar-vinder, Kim Magnusson, og nu er tre kortfilm fra forløbet færdige og klar til at møde sit publikum. Først via filmfestivaler og senere på TV 2 PLAY.

Kortfilm giver unge filmskabere mulighed for at vise, hvad de kan, og kortfilmsformatet gør det muligt at afprøve kreative samarbejder mellem producer, instruktør, manuskriptforfatter og det øvrige filmhold. Derfor er det vigtigt for Filmpuljen at støtte op om udviklingen af kortfilm.

Steen Risom, chef for Den Vestdanske Filmpulje, udtaler:

"I Den Vestdanske Filmpulje har vi rigtig gode erfaringer med at lave initiativer med et særligt fokus, hvor filmholdene har adgang til eksperter under forløbet. Det at udvikle, finansiere og producere film er et krævende stykke arbejde, og det er vigtigt for Filmpuljen at skabe nogle rammer, der gør det muligt for filmmiljøet at udvikle sig og afprøve idéer og samarbejder."

For filmholdene bag de tre nye kortfilm har forløbet været vigtigt for at afprøve og udvikle nye samarbejder. Jesper Jørgensen, producent ved Wasabi Film, der står bag kortfilmen 'Poke', siger:

“Vi har brugt 'Poke' til blandt andet at teste samarbejdet med instruktør Christian Andersen og manuskriptforfatter Martin Strange-Hansen, som også er hovedkræfterne i vores kommende spillefilmsprojekt 'Synkefri'. Kortfilm fungerer bare rigtig godt til at bringe hold sammen og “træne” til længere formater som spillefilm og serier, og derfor er det afgørende for filmproduktion i Vestdanmark, at Den Vestdanske Filmpulje bakker op om udviklingen af kortfilm.”

Også for Sofie Rødtnes Markussen, instruktør på kortfilmen 'Marble', har forløbet med kortfilm ført hende sammen med nye samarbejdspartnere: “Forløbet har lært mig endnu mere om processen med at instruere en film fra idé til endeligt resultat, og herunder alt det indebærer. Vigtigst af alt har jeg fået nye kreative samarbejdspartnere, som jeg er sikker på kommer til at betyde meget for min videre færd som instruktør, og det er jeg dybt taknemmelig for.”

Film med festivalpotentiale fra Jylland

De tre film er udviklet og produceret af jyske produktionsselskaber. I Den Vestdanske Filmpulje er vi glade for samarbejdet med TV 2 omkring initiativet, der sikrer, at filmene får premiere på TV 2 PLAY i løbet af efteråret.

Kortfilmen 'Poke', som udspiller sig ved letbanen i Aarhus med et kærestepar og et umotiveret overfald som omdrejningspunkt, er instrueret af Christian Andersen ved producer Hanna Rosland fra Swulli Film og producent Jesper Jørgensen fra Wasabi Film.

'Ridder Lykke' er instrueret af Lasse Lyskjær Noer og produceret af Christian Norlyk, der står bag selskabet Jalabert Production. Kortfilmen handler om Karl, der skal tage afsked med sin afdøde kone, og på rollelisten er Jens Jørn Spottag, Leif Andrée, Jesper Lohmann, Dick Kaysø og det unge talent Oliver Due.

Afslutningsvis præsenterer selskabet New Tales filmen ' Marble', der er optaget i Randers. Jonathan Langelund fra New Tales er producer, og instruktør Sofie Rødtnes Markussen debuterer med den rørende kortfilm i børnehøjde, hvor bl.a. erfarne kræfter som Martin Greis-Rosenthal og Camilla Lau medvirker.